Nacházíte se: Úvod » Veřejnost » Naučné stezky » Oldřichovské háje a skály

Výukové programy v Hejnicích probíhají na adrese
Lázeňská 349 - areál SŠHL Hejnice.

Oldřichovské háje a skály

 

Naučná stezka prochází Národní přírodní rezervací (NPR) Jizerskohorské bučiny, která patří mezi jedny z největších NPR na území ČR. Jde o unikátní, největší komplex přírodě blízkých bukových lesů v Čechách, jež je útočištěm mnoha chráněných druhů rostlin a živočichů. NPR je součástí Ptačí oblasti Jizerské hory a je Evropsky významnou lokalitou v soustavě Natura 2000. Více informací k přírodovědným zajímavostem oblasti naleznete zde

 

 stezka2

 

Původní naučnou stezku vybudoval v roce 1986 Český svaz ochránců přírody. Současná podoba stezky vznikla v roce 2003 jako výsledek spolupráce mezi Správou CHKO Jizerské hory, ČSOP a o.p.s. Suchopýr.

 

 

Je určena pro všechny malé i velké milovníky přírody. Na okruhu délky 10 km se návštěvníci mohou z naučných tabulí seznámit s přírodními zajímavostmi i historií této oblasti, a to formou nejen krátkého povídání, ale také her, úkolů a kvízu. Součástí stezky jsou dřevěné stoly, kde si děti zařazováním dřevěných kostek vyzkouší své znalosti o stromech a obyvatelích lesa.

 

 

 stezka1

 

 

Stezka je určena pouze pro pěší, kterým je pohyb v NPR povolen pouze po značených cestách. Cyklistům je vjezd zakázán.

 

Genius loci této oblasti podtrhují dvě vyhlídková místa – Skalní hrad a Oldřichovský Špičák. Z něj můžete odbočit z trasy naučné stezky a žlutá turistická značka vás dovede přímo do ekocentra, kde můžete navštívit naše informační centrum. K zakoupení je zde drobné občerstvení, pohlednice, turistické známky atp. Děti ocení kontakt s našimi zvířaty na farmě (ovce, kozy, prase), která je celoročně přístupná veřejnosti. 

 

Naučnou stezku v NPR mohou navštívit také organizované skupiny a třídní kolektivy ZŠ i SŠ jako zábavný celodenní výlet s průvodcem v rámci našeho ekologicko-výchovného výukového programu „Oldřichovské háje a skály“. Rozhodně nejde o nudné „čtení tabulí“ - žáci a studenti se rozlosují do skupin, ve kterých si v průběhu trasy procvičí nejen své znalosti, ale také schopnost spolupráce a svůj orientační smysl při práci s mapou. Více informací k našim programům naleznete v záložce „školy“.

 

Mapu s popisem trasy naleznete zde.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.

 

 

 

Kalendář akcí

Březen 2017
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
24
25
26
27
28
29
30
31

Kde nás najdete?

Hejnice

Kontakty

STŘEVLIK
Jizerská 190
463 62 Hejnice
telefon: +420 481 319 911
zobrazit detail
Liberecký kraj Svět včel Ekovýchova  Pěší turistika  Střediska ekologické výchovy 

 

Zpracovávám...